Monday
June 27, 2016

Homework Help: Math

Posted by Glenda on Tuesday, June 26, 2007 at 9:17pm.

How do you calculate unit price?

The unit price is the total price divided by the number of units.

For instance, if 5 pounds of potatoes cost $4.50, each pound costs $.90.

Answer This Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions