Thursday
April 24, 2014

Homework Help: math/algebra

Posted by Diana on Sunday, June 10, 2007 at 11:26am.

Sally bought three chocolate bars and a pack of gum and paid $1.75. jake bought two chocolate bars and four packs of gum and paid $2.00. Find the cost of a chocolate bar nad the cost of a pack of gum.

3C + 1G= 1.75
2C + 4G=2.00

solve.

I know that i have to eliminate the c's or g's but what do i use to do that?

How do you solve when you have two problems together like this?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

MATH - chris buys a chocolate bar and a pack of gum for 1.75 if the chocolate ...
Discrete Math - 1.Using the principle of inclusion-exclusion find the numbers of...
algebra 1 - ana bought 12 pieces of gum consisting of only red gum and white ...
managerial economics - Robert E. Lee Grade School is contemplating a chocolate ...
Math Probability - a bag of hershey miniatures candies contain 18 milk ...
math - Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge ...
Economics - Could someone please help me to asnwer these tw economics questions...
algebra - Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of ...
math - Anita and Maria went to the candy store. Maria bought 5 pieces of fudge ...
Maths - As part of a fundraising effort, a group of students decide to sell ...

Search
Members