Thursday
July 31, 2014

Homework Help: Math

Posted by Gerri on Friday, May 11, 2007 at 7:13pm.

What formula would I use to figure this. There is 500 sq. feet in a palate of grass. The cost is $15.00 a palate. What cents would that be per sq foot? Thanks.

I think you mean pallet. A palate is in your mouth.
To get the cost per square foot, divide the cost ($15) bu the area (500 sq.ft.)

Yes, I meant pallet. Thank you.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Anatomy & Physiology 1 - An animal that's experiencing a laryngospasm has its ...
english - 16.A velar consonant is produced when a the tip of the tongue ...
Science - What is the soft palate of a pig made of?
math - Ryan wants to use 22 feet of fence to surround a section of grass for his...
Pre-Calculus - A local photocopying store advertises as follows. " We charge 14 ...
Math - DID I do this right? A homeowner wanted to improve the value of his home ...
math - I need to know if I did this right. Below is story problem. It has ...
Math - I need to know if I did this right. Below is story problem. It has ...
Math - I have a question: How would you solve this? a dozen dozen apples at half...
Pre-Calculus - A local photocopying store advertises as follows. " We charge 14 ...

Search
Members