Thursday
August 28, 2014

Homework Help: math

Posted by christina on Monday, April 23, 2007 at 8:53pm.

the cost of 6oz. of chicken is $2.00. how much would it cost for 1.5lbs. of chicken ? (16oz=1lb.)

2 simple ways:

1.
if 6 oz cost 2.00
then 1 oz costs 2.00/6 = .3333.
and then 16 oz cost 16(.3333..)
=5.33

2. by ratios

2.00/6 = x/16
cross multiply and solve for x

you will get the same calculations as above.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - At a local deli, two beef sandwiches and a chicken sandwich cost 12.25. ...
Math PLEASE HELP ME!! - A restaurant offers a 13% discount on chicken wings on ...
math 050 - Apples cost $4 for 5lbs. How much will 40 lbs.of apples cost? (Set up...
8TH GRADE MATH - thank you so much, ms sue! may i ask another question? If 6 oz ...
business and finance - The cost of producing a number of items x is given by C=...
epoka university - 1) The cost that is related to the particularly cost object ...
math - I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance...
math - the cost of 2 televisions and 3 dvd players cost 1421 dollars the cost of...
math - Find the best buy on cashews (1lb is 16oz), a) 1lb for $6.09 B. 10oz for...
accounting - # 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400...

Search
Members