Friday
March 6, 2015

Homework Help: Math

Posted by Zoey on Monday, April 16, 2007 at 7:28pm.

A nursery sells Kentucky Blue Grass seed for $5.75 per pound and Tall Fescue seed for$4.50 per pound. The nursery sells a mixture of the two kinds of seed for$5.25 per pound. Let k represent the amount of Kentucky Blue Grass seed the nursery uses in 5 pounds of the mixture. Write an equation to represent the problem. How much Kentucky Blue Grass does the nursery use in 5 pounds of the mixture? How much Tall Fescue does the nursery use in 5 pounds of the mixture?

see the other same post.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - A nursery sells Kentucky Blue Grass seed for $5.75 per pound and Tall ...
Math - A nursery sells Kentucky Blue Grass seed for $5.75 per pound and Tall ...
College Algebra - A seed company sells two grades of grass seed. A 100-pound bag...
pre-algebra - a 50-pound bag of grass seed sells for 292.50. find the unit price...
Biology - Different types of plants may be angiosperms, vascular seed, vascular...
intermediate algebra - Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
Math - Sarah bought 1.4pounds of seed that costs 0.4 per pound. How much does ...
Algebra - Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and ...
Algebra - A store mixes kentucky bluegrass wothe $12 per pound and chewing ...
algebra - Wild rice sells for $6 pound, and plain rice sells for $1 per pound. A...

Members