Tuesday
September 2, 2014

Homework Help: math ,confused

Posted by Jorge on Sunday, March 4, 2007 at 2:03pm.

The question is : Bath towels sell for $13.25 each, while hand towels sell for $4.50 each. Theresa buys some of each type of towel for a total of $62.25. If she spends $17.25 more on hand towels, how many of each type does she buy ?

oh never mind I found my mistake (I fell stupid)

feel*

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - A catalog company sells two styles of kitchen towels, plain and stiped. ...
Math - Rchel has 14 red, 9 blue, and one yellow towel. In haw many ways can the ...
Data Mangement - Rachel has 3 red, 5 blue, and one yellow towel. In how many ...
math - sara spent $64 on books and towels. she bought three times as many books ...
math - Paper towels are sold at the rate of $6.50 per doxen rolls. Figure the ...
Math - Luna, Mason ,and Gabriel make and sell hand-painted t-shirts .They make a...
English - 1. We can massage old people's backs. 2. We can help them use a ...
6th grade math - if Mary buys oranges at 5 for 2 cents and sell them at 4 for 3 ...
MATH - Two brands of paper towels are priced and described like this: Brand A: ...
math - how do u solve the follow question? you are selling tickets to a football...

Search
Members