Wednesday
October 22, 2014

Homework Help: problem solving

Posted by Oshia on Wednesday, January 31, 2007 at 5:17pm.

One small and one large animal puzzle kit cost $16 altogether. If the large kit costs three times as much as the small kit, how much does each kit cost?

4 and 12

A= large animalpuzzle kit.
a= small animal puzzle kit.
A + a = 16
A = 3a
=================
solve for A and a.
Hint: Since A = 3a, just substitute 3a for the A in the first equation to have 3a + a 16. Then solve for a. With that value, place it into the other equation and solve for A. Post your work if you get stuck.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

physics - A rock climber throws a small first aid kit to another climber who is ...
Physics - A small first aid kit is dropped by a rock climber who is descending ...
math - Only three canoes are offered, the Iroquois, Chippewa, and Winnebago, ...
physics - A rock climber throws a small first aid kit to another climber who is ...
physics - A rock climber throws a small first aid kit to another climber who is ...
physics - A rock climber throws a small first aid kit to another climber who is ...
physics - A small first-aid kit is dropped by a rock climber who is descending ...
physics - A small first aid kit is dropped by a rock climber who is descending ...
Physics - A small first aid kit is dropped by a rock climber who is descending ...
Physics - A small first-aid kit is dropped by a rock climber who is descending ...

Search
Members