Sunday
April 26, 2015

Homework Help: Math

Posted by Tom on Tuesday, January 16, 2007 at 4:36pm.

How do you create a word problem using unit rate?


Please check the explanation at this site --

http://www.321know.com/rat-unit-rate.htm

One of the most common word problems might be --

George averages 60 miles per hour when driving on a highway. How far will he go in three hours?

Can you create a word problem about apples? If one costs 50 cents, how much would a dozen apples cost?

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Members