Tuesday
September 1, 2015

Homework Help: Question for math.

Posted by jasmine20 on Friday, December 22, 2006 at 7:18pm.

how do i solve this?

When x number of units are sold, the price of each unit (in dollars) is given by . Find the unit price when the following quantities are sold: 2,7,9,11.

You seem to have omitted an equation after the word "by"

the equation is :

p= -x/2 + 75

If p = -x/2 + 75 ,
then when x (which is the number sold) = 2,
p (which is the price per unit) = 75 - 2/2 = $74

Do the others the same way.

When x = 11, the price is 75 - 11/2 dollars = $69.50

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members