Saturday
July 4, 2015

Homework Help: Algebra!

Posted by Margie on Monday, November 13, 2006 at 4:41pm.

Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?

Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the system of equations.


See answer below

count lblis needs to stop posting if hes not going to help....anyways I came up with 40 pears and 50 apples....40*6=2.40..50*3=1.50 and that adds to 3.90

40*2=.80...50*5=2.50 and that adds to 3.30



i did answer your question..its above this..

Posted by Count Iblis on Monday, November 13, 2006 at 5:38pm in response to Algebra!!.

(1): Six pears and three apples cost $3.90

(2): Two pears and five apples cost $3.30

(1) - 3*(2):

three apples - 15 apples cost $3.90 - 3*$3.30 --->

12 apples costs $6 -->

1 apple costs $0.50


For Further Reading


Algebra!! - Count Iblis, Monday, November 13, 2006 at 5:40pm
And the pear costs $0.40 :)

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

More Related Questions

Members