Sunday
May 3, 2015

Homework Help: Algebra!!

Posted by Margie on Monday, November 13, 2006 at 4:06pm.

Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?

Hint: You have two unknowns (variables), so you need two equations. Write one equation for each situation and solve the system of equations.




(1): Six pears and three apples cost $3.90

(2): Two pears and five apples cost $3.30

(1) - 3*(2):

three apples - 15 apples cost $3.90 - 3*$3.30 --->

12 apples costs $6 -->

1 apple costs $0.50

And the pear costs $0.40 :)

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Members