Saturday
April 19, 2014

Homework Help: math (unit rate)

Posted by sydney on Sunday, October 22, 2006 at 2:54pm.

how would i get the answer to this problem-$1.60 for 8 rolls?


I think you are asking how much it would be for 1 roll.

If it is $1.60 for 8 rolls, you need to divide this my 8 to get the price for 1 roll.


5y6y67

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - Data please help! - 1) A lotery has 1,000,000 tickets and draws 100 ...
Math - How do you create a word problem using unit rate? Please check the ...
its urgent math i need the answer fast - Price: 5.49 Unit Rate: 0.04 Price: 1....
algebra/math - i know this is probably a really simple answer and i'm gonna want...
math - Price: 5.49 Unit Rate: 0.04 Price: 1.50 Unit Rate: 0.02 how much would ...
9th grade algebra - I've never seen a problem like this, please help. I think we...
Physics - A ball rolls off a tabletop 0.900 m above the floor and lands on the ...
math/unit rate - please help me find the definition for unit rate. It depends ...
math - ross buys 3 packages of 12 veggie burgers each. he also buys enough ...
roll dice - Event A you roll the die and it's even Event B you roll the die and ...

Search
Members