Friday
August 29, 2014

Homework Help: math (unit rate)

Posted by sydney on Sunday, October 22, 2006 at 2:54pm.

how would i get the answer to this problem-$1.60 for 8 rolls?


I think you are asking how much it would be for 1 roll.

If it is $1.60 for 8 rolls, you need to divide this my 8 to get the price for 1 roll.


5y6y67

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

Math - Data please help! - 1) A lotery has 1,000,000 tickets and draws 100 ...
its urgent math i need the answer fast - Price: 5.49 Unit Rate: 0.04 Price: 1....
algebra/math - i know this is probably a really simple answer and i'm gonna want...
Discrete Math - You are stranded on a deserted island, and along the way you ...
Math - How do you create a word problem using unit rate? Please check the ...
math/unit rate - please help me find the definition for unit rate. It depends ...
roll dice - Event A you roll the die and it's even Event B you roll the die and ...
math - Price: 5.49 Unit Rate: 0.04 Price: 1.50 Unit Rate: 0.02 how much would ...
math - how do you8 find unit rate divide quantity by time. For instance, one ...
physics - soo for physics, we did a lab where we launched a cart on a track on ...

Search
Members