Thursday
October 30, 2014

Homework Help: business

Posted by anonymous on Thursday, August 31, 2006 at 1:39am.

Please check.

Mary Torres owns and operates a bakery. During the past week she sold 500 loaves of bread at $2.25 per loaf. The raw materials for each loaf cost Ms. Torres $1.80.
- Aside from the costs from raw materials, what other costs will Ms. Torres use to calculate her profit for the week?
Is the correct answer the price charged per loaf and how much money they gain per loaf?

For each disadvantage, decide what actions you would take to overcome that disadvantage. Analyze and describe how your actions might affect the profit your business earns.

**Risking the loss of your savings.
I put: You could be less risky, but then you might not make as much money as you could.

**Lacking steady wages and employee benefits.
I am not sure how to overcome this... ???

**Paying all the expenses of a new business.
You could cut back on expenses but then your business might not have many features that would interest people, which would cause you to lose money.


Mary Torres may have other costs, such as employees, rent and utility bills.



Mary has to have property taxes, utilities (water, garbage, electricity, etc), maintenance costs. These overhead costs are typically fifty percent of the cost of product.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - A backery makes loaves of bread for $1.40 and sells them for $1.75 per ...
Math - It takes Kelly 3/4 hour to bake a small loaf of bread.how many loaves of ...
mat 116 - The River View Bakery is making peanut butter cookies and loaves of ...
math - there are 5 loaves of bread each loaf will be cut into pieces of 1/4 loaf...
math - jenny opened a new loaf of bread to make a sandwiches for her friends. ...
Math - A loaf of bread was shared by four people. The amounts they each received...
calculus II - (A) 2 students are sharing a loaf of bread. Student A eats half of...
buss/stats - Sorry the full question is A loaf of bread is normally distributed ...
Math - One jar of peanut butter and 3 loaves of bread cost $6.70. Three jars of ...
Stats - A loaf of bread is normally distributed with a mean of 22 ounces and a ...

Search
Members