Monday
April 21, 2014

Homework Help: Advanced Algebra

Posted by Rebecca on Wednesday, August 23, 2006 at 10:29pm.

Mr. Whipple wants to blend two teas, regular and all-spice, whose wholesale cost is $0.90/lb and $1.20/lb respectively. He wil sell the mixture at $1.65/lb and wishes to make a 50% profit over wholesale cost. What should the ratio of regular to all-spice be to accomplish this?




PLEASE HELP.
THANKS!


R means lbs regular, A means lbs all spice
cost ingredients= cost mix
R*.9 + A*1.20=(R+A)1.65(2/3)
solve for R/A

Notice the 2/3. If the selling price is 1.65, then 2/3 of that must be cost. (1/3 is profit).


Rebecca,
There is another way (but much much much longer) of doing this.
R = weight of regular tea.
A = weight of spiced tea.
=========================
If we make a 100 lb sample then
R + A = 100. This is equation 1.
The cost will be 0.90R + 1.20A and we want a 50% profit.
The selling price is 1.65(R + A).

Remember [(selling price - cost)/cost] x 100 = 50%

Then {[1.65(R + A) -(0.90R + 1.20A)]/(0.90R + 1.20A)}= 0.5
This is equation 2.
Solve the two equations for R and A, then take the ratio of R to A. If you want to go through it check out my figures. I arrived at 33.33 lbs for R and 66.67 lbs for A which is a ratio of 33.33/66.67 = 1R/2A. I hope this helps.

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - Barstucks is making a new coffee blend. The company bought 50lbs. of Kona...
math help - Pat recorded the weights of the first ten fish she caught and ...
median help - Pat recorded the weights of the first ten fish she caught and ...
algebra - Tina Mixes pretzels that sell for $2 a lb with cereal that sells for $...
Algebra - A grocer mixes 5 lb of egg noodles costing $ .80/lb with 2 lb of ...
Algebra can u help - Word problem. You buy 6 lb turkey 3 lb coleslaw 4 lb cheese...
Math algebra - Word problem. You buy 6 lb turkey 3 lb coleslaw 4 lb cheese 4 lb...
College Algebra - A merchant blends tea that sells for $5.45 a pound with tea ...
algerbra - the modern grocery has cashews that sell for $4.75 per lb. and ...
Algebra - 1.The ratio of nickels to dimes to quarters in 3 : 8 : 1. If all the ...

Search
Members