Sunday
April 20, 2014

Homework Help: mathh (unit rate)

Posted by Rebecca on Tuesday, August 22, 2006 at 11:03pm.

Find the unit rate.

$121.50 for working 18 hours

wages = hourly rate x time
121.50 = hourly rate x 18 hours.
Solve for hourly rate.

how do i solve for hourly

wages = hourly rate x time
121.50 = hourly rate x 18 hours.
You want to get hourly rate by itself. So divide both sides by 18.
121.50/18 = hourly rate x 18 hours/18
The 18 hours/18 = 1 on the right side leaving you with
121.50/18 = hourly rate. Your calculator will do the solving for you.
Do you see how I did that. You can add, subtract, multiply or divide (or do other arithmetic functions) to any side as long as you do it to the other side, too. I hope this helps.

Find the UNIT RATE is Maria walks 4428 metres in 12 minutes.

Find the UNIT RATE is Maria walks 4428 metres in 12 minutes.

I don't undrestand how to get the answer for this problem.here is the problem:
I pick up my friends every day(except for monday)and go to the mall.the mall is 10 miles each way,and I fill up my 10-gallon tank every 12 days.What rate of A miles/B gallons

What would be the unit in this rate?
then how would I write a unit rate for this?
360 mi in 6 h.

divide 360 by 6, to get how many miles in 1 hr... this is 60 miles per hour.
A unit rate is just a rate that has one on the denominator (rates can be written as fractions).
Always divide the top by the bottom to get the unit rate.
The unit in this rate is "miles per hour" or "mph". If you paid $2 for a lemon, the unit would be "$ per lemon"!!

is a unit rate written as a fraction? Like 250 miles in 5 hours is 50 or is it a fraction?

Hello, Alexia. I am currently studying Ratios and Proportions. I am sorry I did not come to this conclusion fast enough for you. 250 Miles is divided by 5 which is indeed 50. You divide the numerator by the denominator because it is first term and second term of a ratio, The unit rate however is always one of what it can be. So to check your answers for Unit Rates which I figure to be one of the best.

250 / 5 = 50

50 x 5 = 250 (Check Method)

Hope This Helps!!!


Sincerely, Algebra Learner.

no I don't get how you get the answer!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Explain your self I'm only in 6th grade.

I need help! Ok here's the problem.
Melissa lights 2 candles that are the exact same height at the exact same time. The blue candle takes 6 hours to burn completely. The purple candle takes 9 hours to burn completely. After how many hours will the slower burning candle be twice the height of the faster candle? How tall were the candles originally?
Please help. I'm in 7th grade and normally a very good math student but these are really hard. PLEASE RESPOND QUICKLY! I need this by tomorrow!!!

I need help! Ok here's the problem.
Melissa lights 2 candles that are the exact same height at the exact same time. The blue candle takes 6 hours to burn completely. The purple candle takes 9 hours to burn completely. After how many hours will the slower burning candle be twice the height of the faster candle? How tall were the candles originally?
Please help. I'm in 7th grade and normally a very good math student but these are really hard. PLEASE RESPOND QUICKLY! I need this by tomorrow!!!


VARIBALES
A=2 B=4

ab=
a+b=
ba=

I need help with 5/6=10,000/

convert 56mm to inches?

$6.75

Calm down whats the problem

i need help 12 apples cost 2.85 at this rate how much would 7 apples cost?

i need help 12 apples cost 2.85 at this rate how much would 7 apples cost?

how do u make a rate to a unit rate and what is a unit rate?

If 20 units= 10kg what the unit rate?

cheese yum.....

i have never understanded this ikm in 6th grade but i have understanded it now

i just dont under satnd this please help me

I am doing my math refeltcions and i need help with on what an unit rate is... the question is Describe a situation in which finding a unit rate is a good strategy for making comparisons, i dont understand how to do it.

78 mi on 3 gal would the answer be 26. Would it be 26 mi or gal.

698 meters

hi I think you need to add more problems we can check and actually do to see if we can solve them.. Thanks for the help though...

i dont get how to do it?

what is a unit rate

travel 250 mi in 5 h

i dont get unit rates.They are so hard.

what is the unit rate of $60 for 8h

I basiclly would like to say, that
a UNIT RATE is a rate that has a denominator of 1, like gas mileage, speed ( mph ), and until costs.

A RATE is a ratio that compares quantities in different units.

UNITS are the specific degrees in which certain forces or measurments are measured in. ( Like inches, miles, ect.)

RATIO is a comparison of 2 quantities by division. ( 10 to 15, 10:15, 10/15 - either or, you always read ratios like this " ten to fifteen )

As for Jenny's question...
True, 78 miles on 3 gallons would be a unit rate of 26 GALLONS. You know why? Because division is the same as writing a fraction. ( 78/3, means you're dividing 78 by 3 gallons, and your denominator is ALWAYS THE UNIT OF THE ANSWER.



i need help with this one i dont get it is says find the unit rate for each rate heres the problem $54 for 18 h. i dont noe how to do the problem!

Yum cheese.....

I would like to thank u for ur help!!


i dont get it at all. it's complicated for me to understand. my teacher didn't do a great job on explaing how to do unit rate. PLEASE HELP!!

what is it??

hi,i am studying unit rates but i donīt know what it means.can you help me?

how do you fimg unit rate

hey! I dont get this at all. we wre supposed to learn this stuff 1st trimester, but it's 3rd trimester now and I STILL dont get it! Im in 6th grade, so you'd think I'd know it, but It doesn't seem to work, whatever I try.

what is unit rate andhow do you find it?????

ok help me with this-- explain how to write 20 miles divided by 4 hours as a unit rate

Answer this Question

First Name:
School Subject:
Answer:

Related Questions

math - How would I solve this; John is paid at an hourly rate of $15 and over ...
programming - Design an algorithm that accepts two values, the hourly rate and ...
programming - write a payroll program that promt a user to enter his name,hourly...
Algebra (I think) - Bruce earns 1.5 times his normal hourly rate for each hour ...
Finance - An employee makes an hourly rate plus any tips they earn. This tip ...
Math - Agnessa receives an annual salary of $47,962.20 based on a 39-hour ...
math - or each month jack works he earns an increase or raise of $. 05 on his ...
Math - a) What is Agnessa's hourly rate of pay in a year with 26 biweekly ...
math - amy is paid time and a half for hours worked in excess of 40 hours and ...
Consumer Math Check - 1. Money paid to a worker as a reward for good service is ...

Search
Members