Saturday
February 6, 2016

Homework Help: 4th Grade

4th grade, grammar
short I: tie die drive size decide divide picnic thick fifty visit civil long I: mine smile prize arrived blind wild child library Am I right. Thank you
Tuesday, August 25, 2009 by margaret

4th grade math
How do you find out the median in a set of numbers? (Median is with mode, mean, and range) I know how to do them I just don't know how to find the median?
Saturday, April 18, 2009 by Missy

4th grade
Geometry, Isoseles right triangle. Line segments MN and NO are ----? A. parallel lines, B. opposite angles, C. perpendicular lines, D. obtuse angles. I can't see that any of these are the answer to the question. Can you help me?
Monday, April 6, 2009 by Katie

4th grade-English
It will only be a day's drive to reach the mountains. Would mountains have 's or would it just be mountains?
Wednesday, April 1, 2009 by James

4th grade math
Subtracting a Fraction From 1 Joe Jumped robe for 3 minutes and 24 seconds. How many seconds is three minutes and 24 seconds. I can figure this out but have no clue how to turn it into a fraction subtraction problem...Can't remember. Thanks!
Tuesday, March 10, 2009 by Sue

Science
I am in 4th grade and I picked the red cabbage indicator as part of my science project. I have all the information but I don't know how to set it up on my board. Please give my an idea how to start to. My hypothesis is what common household items are acids, base or neutral...
Sunday, March 8, 2009 by TerrelV

4th grade reading
Some words ending in "e" are irregular in their formationsnof the past tense. For each word underline the root word, circle the ending, and draw a box around the irregular forms of the words.Please help. ride rides rode riding
Monday, March 2, 2009 by Clayton

4th grade
Write the missing number in each fraction so that the fraction belongs in the box. Write one more fraction that can go in the box. 1. 2/3 /9 12/ 20/ /12
Thursday, February 26, 2009 by Ruben

4th grade
begin run ________________ begins runs began ran beginning running Read each column of words. Underline the root word in each word where an ending haas been addedmand circle the ending. Draw a box around the irregular form of the verb given. Can someone please help.
Thursday, February 26, 2009 by Hayden

Math
the total fare for 2 adults and 3 childrren on the Tilt a Whirl ride $14.00. If a child's fare is 1/2 of an adult's fare, what is the adult fare? we know the answer is $4 for adults and $2 for children. How do we figure this out though in 4th grade terms -no algebra ...
Sunday, February 1, 2009 by Jamie

4th grade
A class can make equal teams of 5 for basketball, or equal teams of 6 for volleyball. Each student in the class was on a team. How many students might be in the class? Please explain.
Wednesday, January 14, 2009 by brooke

4th grade english
Now the porpoises _______ over three buoys.(jump) have jumped Is have jumped the correct form of the verb in parentheses?
Monday, January 12, 2009 by Amy

4th grade english
The sharks (has, have) added to its popularity since I was there. Have Sharks (have, has) interested me for a long time. Has Could someone please tell me if I have the correct helping verb for the above sentences?
Monday, January 12, 2009 by Amy

4th grade
what is my number I am a three digit number I am less than 200 i am divisible by 12 and by 9 my units digit is less than my tens digit
Tuesday, January 6, 2009 by sandra

4th grade math
The distance from the pole in the center of the tetherball circle to the painted circle was about six feet. What was the approximate radius of the tetherball circle? Thank you. A. 12 ft B. 4 yd C. 3 ft D. 2 yd
Sunday, December 14, 2008 by Mary

4th grade
the greatest common factor for two numbers is 3. The least common multiple of the two numbers is 144. One of the two number is 9. What is the other number?
Tuesday, December 9, 2008 by ekta

4th grade
In the sentence "The girl is fishing on the lake" would on be a noun and "Fish swim up the river near the lake" would up and near be a noun?
Sunday, November 23, 2008 by clayton

4th grade English
Which sentence is the correct way to write. A tick has no wings, but an insect does. A tick has not wings but an insect does.
Thursday, November 20, 2008 by Hayley

4th grade English
Can someone help me correct these sentences with the correct punctuation and possessive nouns? Your brothers argument is the correct one. A tick is not an insect. A ticks eight legs is a big clue. Ticks bodies are short and round without any segments.
Wednesday, November 19, 2008 by Hayley Mallard

4th grade
210 kids in class. one out of 7 in left handed the rest in right handed. how many are right handed.
Wednesday, November 12, 2008 by frank

4th grade Science
My daughter is learning translation and rotation in science right now...what is translation in regards to science?
Monday, November 3, 2008 by Katie

4th grade
I like to know few Formulas in Algebra, What formulas we have use in Algebra ?
Wednesday, October 22, 2008 by jhon123

math
what are division rules as it applies to the following 0/71= 23/23= 29/1= This is my daughter's 4th grade math and they are asking us to explain the didvision rules that are used to solve these problems. However they have not provided us with the division rules or their ...
Monday, October 13, 2008 by jennifer

Math: 4th grade
I have problems with expressions.. Susan had 24 stamps. She used some to mail letters.. What expression could I write for that? Also.. Nancy had 23 books. Her dad bought some books annd gave Nancy all but 3 of them.
Thursday, October 2, 2008 by Amber

4th grade science
My science homework questions is: You measure the boiling temperature of 3 clear liquids. 1 of them boils at 100C. The other 2 at 85C and 115C. How can you use numbers to identify the first liquid? Can someone help?
Tuesday, September 30, 2008 by Ashleigh

4th grade
what feature makes up part of the u.s. border with canada? what feature makes up much of the u.s. border with mexico?
Friday, September 26, 2008 by clarissa

4th grade math
My math problem is Round each number to the place of the underlined digit. 2,399,001 and the nine beside the three is underlined.
Wednesday, September 17, 2008 by Tracy

4th grade
william counted the legs on a centipede he told max if you multiply the number of legs by 2 and divide by 7 you get 8 how many legs did the centipede have?
Tuesday, September 16, 2008 by keith ryan

4th grade
hi, I have problems with predicate and subjects..I dont get it.Subject I think I got, its the predicate that is confusing.. Please provide me with some example sentences . Is there a website for kids to learn and be quized online for free.. thank you Avie
Monday, September 15, 2008 by Avie

4th grade
hi, I have problems with predicate and subjects..I dont get it.Subject I think I got, its the predicate that is confusing.. Please provide me with some example sentences . Is there a website for kids to learn and be quized online for free.. thank you Avie
Monday, September 15, 2008 by Avie

Science 4th grade
1. The cell --------surrounds the cell parts. 2. The cell --------- gives plants cells their shape. 3. --------- are structures that release energy from food. 4.----------are structures that store food, water, or wastes. ANSWERS 1. membrane 2. wall 3. mitochondria 4. vacoles
Monday, September 8, 2008 by LaNoria

Science 4th grade
1. The cell------------ surrounds the cell parts. 2. The process of cell division is called --------------. 3. -------------are structures that release energy food. 4. --------------- are structures that stores food, water or wastes. ANSWERS. 1.wall 2.mitosis 3.mitochondria 4....
Monday, September 8, 2008 by LaNoria

Social Studies 4th grade
in mississippi how is climate different from weather? that the climate is usually warm and moist, the weather in can be dangerous because of the tornadoes and hurricanes.
Wednesday, August 20, 2008 by Sue

Social Studies, 4th grade
name the 3 landforms in mississippi and describe each one. bayou- is a marshy stream that moves very slowly into another body of water. plain is an area of mostly flat land. delta- created by two river.
Wednesday, August 20, 2008 by Sue

Math
4th grade math problem: Paper route money collected Monday $4.00 Tuesday $2.50 Wednesday $6.00 Thursday $7.50 Friday $4.00 She's being asked for the "median" and the "mode" of this table. Really my question is, what is a mode?
Thursday, November 15, 2007 by Rhiannon

4th grade science
I am supoose to write some information about Micheal Forada for science, concerning magnatism or electricity. I can't find anything on the internet about him. Could someone tell me were to look? Any help would be appreciated.
Tuesday, November 13, 2007 by hunter

4th GRADE MATH
WHAT IS 2/5 OF $50.00 AND WHAT IS 3/10 OF $50.00...IF YOU SHOW ME HOW TO GET ONE ANSWER, I CAN PROBABLY FIGURE OUT HE OTHER ONE. of means times. 2/5*50 = ?? That's (2/5)*50 = 100/5 = ?? Yes. Now, take 100 and divide it by 5. 100/5 = 100 divided by 5. What do you get from ...
Monday, April 2, 2007 by NITA

Muscular Energy
I am working on a project on energy and I can not find a definition of muscular energy. I am in the 4th grade. Can you help? i need the ans htht
Sunday, February 18, 2007 by Jen

Math
can you help me with the homework that I am doing right now that is math 4th grade work.Also I need the answers 16/36 We can help, but we wont provide answers. You have to work for them. bobpursley on Tuesday, January 16, 2007 at 7:12pm in response to Math.
Tuesday, January 16, 2007 by Nakia Johnson

math 4th grade
what is 8 to the 5 power? i know its hard. but you dont have to answer it. thanks a lot! 32768 85 means 8*8*8*8*8 = >>? I assume you can do this on a calculator. Did you know the there is a web site that can do this for you. Go to www.google.com (if you have permission ...
Wednesday, November 15, 2006 by Adam

4th grade math
I need help on how to write a mixed number as a fraction 4 9/17 77/17 multiply 17 times 4 + 9. then put the # u get on top and keep the bottom # Thanks Mike 4 9/17 is the same as (17*4 + 9 )/17 where * means times. thanks erny 11 9+4=13 so 17 13 ---- 221 answer is 221
Wednesday, November 15, 2006 by Lyberty

Math
At Jefferson School, both 6th grade & 7th grade classes take a math test. The average score for the 6th grade is 80 and for the 7th grade is 90. If there are twice as many students, in the 7th grade as there is in the 6th grade, what is the average test score for both grades ...
Thursday, January 14, 2016 by Sidney

literature for kids
Picture books are usually written on a __________ reading level. A. kindergarten B. first-grade C. third-grade D. fifth-grade A?
Friday, November 27, 2015 by bev

math -4th grade
there are 4 possible scoring plays in an NFL football game (T) touch down -6 points (A) point after touchdown can only be earn with a touch down) - 1 point (F) field goal - 3 points (S) safety - 2 points 1. how many different ways could the team score 11 points? I think it is ...
Monday, November 9, 2015 by ed pls check

4th grade math
there are 4 possible scoring plays in an NFL football game (T) touch down -6 points (A) point after touchdown can only be earn with a touch down) - 1 point (F) field goal - 3 points (S) safety - 2 points 1. how many different ways could the team score 11 points? I think it is ...
Monday, November 9, 2015 by ed

Algebra
1.What is the sum of 5/6 + 2/3? (1 point) MY ANSWER C. a.1 1/3 b.1 1/2 c.1 2/3 d.1 3/4 2.Sue needs 2 1/3 cups of flour for a batch of cookies.How many complete batches can she make with 10 cups of flour? (1 point) MY ANSWER D. a.5 batches b.3 batches c.2 batches d.4 batches 3....
Tuesday, September 22, 2015 by CassLovesCandyXD

Math
A student needed to get a final grade of 90 to get a grade of A for the semester. He scored 83, 85, 92, 86, and 87. If the last two scores would be counted as one score. What is the least grade the student would need to get to get a final grade of A? Is the answer 45?
Thursday, August 13, 2015 by Kareen

Math
A student needed to get a final grade of 90 to get a grade of A for the semester. If the last two scores would be counted as one score. What is the least grade the student would need to get to get a final grade of A? Is the answer 45? /
Thursday, August 13, 2015 by Kareen

4th grade Science (Please Help!)
Bowl A and Bowl B are filled with the same amount of water. Bowl A is covered in plastic wrap. Both bowls are left on a counter. The water level is checked in both bowls after 1 week. What is the independent variable? PLEASE HELP.
Sunday, May 24, 2015 by Yellow

math
How do I write one equations in slope-intercept form, and three other lines in slope-intercept form that are perpendicular to the first line ?? -- one line: y=mx+b second line perpendicular y= -x/m + c of course, you have to know m, b, c. ----- for the second line ...
Monday, March 16, 2015 by may

statistics
For classes of 273 students, find the mean and standard deviation for the number born on the 4th of July, Ignore leap years. For a class or 273 students, would two be an unusually high number who were born on the 4th of July? I don't know how to find how many out of 273 ...
Friday, February 27, 2015 by slomomo

mathematics concepts
Fraction symbols can usually be safely introduced A. at the beginning of third grade. B. near the end of first grade. C. near the end of third grade. D. at the beginning of second grade. my answer is c.
Saturday, February 21, 2015 by Brittney

Math
Of the coins in Tricia's bank, 5/7 are quarters. If Tricia has 95 quarters in her bank, how many coins does she have in all. Is this correct? 5/7*x = 95 (7/5)(5/7)*x = 95 x= 95*7/5 95x7 = 665 665/5=133 x=133 Thanks from a Grandma helping w/4th grade math
Tuesday, January 27, 2015 by Robin

english(4th grade)
Identify the infinitive and classify whether it is used as a subject, direct object, predicate noun, appositive, and object preposition.  1.Her only thought was to win.  2.My desire is to help.  3.Mrs. Cao loves to crochet.  4.They remember to say the ...
Saturday, December 27, 2014 by albert

english(4th grade)
Identify the gerund and classify whether it is used as a subject, direct object, indirect object, predicate noun, appositive, and object preposition.  1. He left without saying goodbye.  2. Studying is investing for the future.  3. Making a major decision is no ...
Saturday, December 27, 2014 by winston

english (4th grade )
Identify the infinitive and classify whether it is used as a subject, direct object, predicate noun, appositive, and object preposition. 1.Her only thought was to win. 2.My desire is to help. 3.Mrs. Cao loves to crochet. 4.They remember to say the rosary last night. 5.The ...
Friday, December 26, 2014 by albert

english (4th grade )
Identify the gerund and classify whether it is used as a subject, direct object, indirect object, predicate noun, appositive, and object preposition. 1. He left without saying goodbye. 2. Studying is investing for the future. 3. Making a major decision is no easy thing. 4....
Friday, December 26, 2014 by winston

math
Allie noticed that to get her test grade, she could take Valerie's grade, multiply it by 2 and subtract 15. If Valerie's test grade was x, how would you write Allie's test grade?
Thursday, December 4, 2014 by zycuria

4th grade math
Danielle received $32 for her birthday. Three years ago, she received 1/4 as much. How much did Danielle receive three years ago?
Tuesday, September 30, 2014 by Isaac

calculus
1st digit is square root of 2nd digit 2nd digit is square of 1st sum of 3rd & 6th is 14 sum of 3rd 4th 5th & 6th is square of 4th sum of all digit is 37 multiplication of 1st & 5th is sum of 4th 5th & 6th sum of 2nd 3rd & 4th is multiplication of 1st & last.now
Wednesday, July 23, 2014 by Dhanashree

4th Grade Math
In Sassy' closet, she has 64 shirts. 2/8 of the shirts were blue. How many of Sassy's shirts are blue? How many are not blue?
Thursday, May 1, 2014 by A. Troy

4th grade math
Bart rates to and from San Francisco international Airport from the Embarcadero hotel - $5.15 from Daly city - $4.50 from oakland airport - $5.80 from San leandro - $6.05 from richmond - $6.15 The price of BART tickets is based on the distance traveled. how much would a ...
Monday, April 21, 2014 by mythreyee

4th grade math
unleaded regular - $1.89 per gallon unleaded premium - $1.94 pr gallon diesel - $2.10 per gallon Micah nows that their flower shop's delivery van uses 50 gallon of diesel a week. she estimates to the nearest dollor that they spend $600.00 on diesel each month. what has she...
Monday, April 21, 2014 by mythreyee

Math, Geometry
The percent grade of a highway is the amount that the highway raises or falls in a given horizontal distance. For example, a highway with a four percent grade rises 0.04 mile for every 1 mile of horizontal distance. a. How many feet does a highway with a six percent grade rise...
Friday, April 4, 2014 by Luis

Math
The percent grade of a highway is the amount that the highway raises or falls in a given horizontal distance. For example, a highway with a four percent grade rises 0.04 mile for every 1 mile of horizontal distance. a. How many feet does a highway with a six percent grade rise...
Friday, April 4, 2014 by Jose

4th grade math
Suppose 8 kids are running a mile. 3/4 of the kids ran the mile in less than 10 minutes. How many kids finished the mile in less than 10 minutes.
Monday, March 24, 2014 by Mythreyee

4th grade math
han ate 3 apples out of a bag of 6 apples. lester ate 2 apples out of a bag of 5 apples. use equivalent fractions to decide if han or lester ate a larger part of the total apples from each bag. explain your answer
Monday, March 10, 2014 by mythreyee

math(QUESTION)
Suzan has a 69 as her grade in a class. If she does a quiz worth 9% of her grade what will her grade be?
Friday, March 7, 2014 by dalia

4TH GRADE MATH
Wayne has told 34 fewer jokes than Anthony. Together, they have told one another 88 jokes. How many jokes did Wayne tell? How many jokes did Anthony tell? Write a number sentence and slove
Wednesday, February 19, 2014 by Darryl

4th grade math
Mrs. Franks bought 6 large jugs of milk. A large jug holds 4 liters of milk. A serving size size is 250 mL. if each of the 4 people in Mrs. Franks family has 2 serving of milk a day, will 6 jugs be enough milk for one week?
Monday, February 10, 2014 by mythreyee

math
It says sam test scores for the making period were 60,89,83,99,95,60 Suppose that sams teacher decided to base the marking period grade on the mean. What grade would sam earn? Do you think this is a fair grade explain your reasoning?
Monday, January 27, 2014 by ingrid

5th grade math
In the fourth grade class at Baker Elementary, 9 students are left-handed. The fifth grade has 7 left-handed students and the sixth grade has 6. The number of students in the fourth grade is 3 times the number of left-handed students in the class. The sixth grade has 3 more ...
Sunday, December 1, 2013 by Stephon

4th grade math
can someone show me how to do this one two small arrays have been combined to make a big array. what are the dimensions and product of the big array? fill in the equation that shows this big array broken into two small arrays. Square is broken into 10x6 and 10x5
Monday, November 4, 2013 by bella

4th grade math
Brad took the photos at his aunt's wedding. he took 22 picture before the wedding. half as many many pictures during the wedding and twice as many pictures after wedding. how many wedding pictures did brad take in all?
Tuesday, October 22, 2013 by mythreyee

4th grade math
Vic puts his photos in albums. He has 1 album of 25 pages. There are 4 photos on each page. He also has a 20 pages album with 3 photos on each page. how many photos doe he have in the two albums
Tuesday, October 22, 2013 by mythreyee

math
what is m4 (m to the 4th power)
Monday, October 7, 2013 by Kim

4th grade math
Endangered species Group number clams 62 birds 14 more than clams mammals 9 fewer than birds fish 70 insects half as many as fish reptiles 21 fewer than insects snails 10 more than reptiles Write an inequality to compare the number of endangered birds and clams
Tuesday, October 1, 2013 by mythreyee

math 4th grade
Not sure what to do here? Naomi has 50 red beads and white beads. The number of red beads is 1 more than 6 times the number of white beads. How many red beads does Naomi have?
Thursday, September 19, 2013 by nathan

Math
My dauther has the following question . She is in 4th Grade. Mr. Wong left his house and drove north for 5 blocks, then turned right and drove 6 blocks, then turned south and drove 2 more blocks. Finally, he turned right again and drove one more block to end up at the library...
Thursday, September 12, 2013 by Jessica Torres

4th grade math
I have to make a table or list to solve these problems. 1. Tina and Bruce are each rolling a 1 to 6 number cube. They are looking for different ways to roll two factors whose product is greater than 14. How many different ways will they find? 2. Trenton has 2 hats and 6 ...
Tuesday, September 10, 2013 by Danny

Math
Approximately 15% of the students in ST130 obtain A grade. If 3 students are selected at random, find the probability that a)all of them obtain A grade in ST130. b)Exactly 2 obtain A grade in ST130. c)at least one obtain A grade in ST130
Tuesday, August 27, 2013 by Anshu

4th
solve 1/2 + 17/35 =
Thursday, April 11, 2013 by lisa

math
An elementary school collected a total of 240 cans during a food drive. Grade 3 students collected 1/3 of all the cans grade 4 students collected 52 cans, and the rest of the cans were collected by grade 5 students. How many cans did grade 5 collect? A.28 B.80 C.108 D.188
Friday, March 29, 2013 by elena

4th Grade Math
The chickens on a farm eat 3 times as much grain as the turkeys do per week. The chickens and turkeys eat a total of 52 pounds of grain every week. How much grain do the chickens and turkeys each eat every week? Any help would be appreciated, thank you in advance!
Monday, February 4, 2013 by Anonymous

Math 4th Grade
200 coins are sorted and kept 3 bags. The first bag has 20 more coins than the second bag. The second bag has twice as many coins as the third bag. How many coins are there in the third bag?
Tuesday, January 29, 2013 by marsha

math 4th Grade
a dictionary and a calculator cost $80. If the calculator cost $20 more than the dictionary, find the cost of the dictionary.
Tuesday, January 29, 2013 by marsha

4th grade math
A carpenter has several boards of equal length. He cuts 3/5 of each board. After cutting the boards the carpenter noticies he has enough pieces left to make up the same length as 4 origional boards. How many origional boards did he start with? Someone told me the answer is 10 ...
Wednesday, January 9, 2013 by es

spanish
Mi amiga es la _______________(4th)__________muchacha.
Wednesday, December 5, 2012 by noah west

Math 8R - Operating with Scientific Notation HELP!
In constructing the Mall of America in Minnesota, a total of 1.3 x 10 (to the 4th power) tons of steel were used. The Eiffel Tower in Paris, France consist of 7 x 10 (to the 3rd power) tons of steel. About how many times the amount of steel it took to construct the tower did ...
Tuesday, November 20, 2012 by Laruen

4th grade math
387,422 round to the nearest thousand 124,607 round to the nearest ten thousand 111,022 round to the nearest hundred 276,431 round to the nearest ten thousand
Thursday, November 15, 2012 by Lourane

Math
A coffee dealer mixed 12 pounds of one grade coffee with 10 pounds of another grade of coffee to obtain a blend worth $54. He then made a second blend worth $61 by mixing 8 pounds of the first grade with 15 pounds of the second grade. Find the price per pound of each grade.
Sunday, October 21, 2012 by Jamese

Mathbio in 12th science
2)a stone of mass 1kg tied to one end of a string of length 1m whirld in a horizontal circle with a costant speed 2 radian/second tension of the string is. A)0.5n b)1n c)2n d)4n 3)the orbital velocity of a satelight close to the earth is v then the orbital velocity at a height...
Thursday, October 18, 2012 by Harsha

math
Hi I am trying to help my 4th grade daughter with homework and I am stuck with this question. Please help and explain how you got the answer. Thanks Jill's fish weighs 8 times as much as her parakeet. Together, the pets weigh 63 ounces together. How much does the fish ...
Wednesday, October 17, 2012 by EM

science
Is venus the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th or 9th smallest planet? Also is it the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th or 9th largest planet?
Tuesday, October 9, 2012 by Yog

Math
This isn't a question for math homework but i have a really low grade in math and i want to raise it up. What can i do to get my grade up because i am getting progress reports on Monday and i want to get a really good grade.PLEASE HELP!!!!
Thursday, September 20, 2012 by Jimena

4th Grade Math
I have an 8 in the ten thousands place, My hundreds digit is greater then my ten thousands digit, My ones digit is the number of right angles in a rectangle, my tens digit is the difference between thirteen and my ten thousands digit, my value is less that 87 thousand but ...
Wednesday, September 19, 2012 by Mikaela

4th grade math
Find the mystery number. It is a 4 digit odd number. All the digits are different. None of the digits are 0 or 9. The tens digit is twice the ones digit, and the hundreds digit is twice the tens digit. The thousands digit is one less than the hundreds digit.
Wednesday, September 19, 2012 by Denise

eng 4th grade
we threw her a surprise party because it was her birthday. underline the cause and circle the effect cause: it was her birthday effect: we threw her a surprise party is this correct?
Thursday, September 6, 2012 by daniel's mom

4th std
how can we help survive tigers?
Sunday, June 24, 2012 by fatima

Math
what is (7.21-3.13)4th power divided by 0.6-0.4?
Tuesday, May 22, 2012 by Cheryl

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 1
  4. 2
  5. 3
  6. 4
  7. 5
  8. 6
  9. 7
  10. 8
  11. 9
  12. 10
  13. 11
  14. 12
  15. 13
  16. 14
  17. 15
  18. Next>>