Tuesday
February 9, 2016

Homework Help: 4th Grade

4th grade
what is simple subject and simple predicate
Tuesday, September 23, 2008 by boo

4th grade/math
round off and decimal formula. round off nearest hundred, whole numbers.etc.. thank ;you
Tuesday, September 23, 2008 by avie

4th grade
can you show me how to wrught numbers in:standard form expanded form
Thursday, September 18, 2008 by jessica

4th grade
How do you write word forms of words such as the word deep?
Sunday, September 14, 2008 by crystal

Math
What is "mental math" and give examples. 4th grade
Tuesday, September 9, 2008 by Ashtyn

reading 4th grade.
Michael usually eat alone. Why do the girls decide to sit with him? to ask him questions. this a question from the great ideas of lila fenwick chocolate is missing.
Thursday, September 4, 2008 by LaNoria

4th grade
what five letter word, when all capitalized, reads the same way upside down?
Tuesday, August 26, 2008 by kd

Decimal fractions
What is the simplest way of defining the phrase "decimal fractions?" A simple defination for my 4th grade class. Thanks alot.
Thursday, April 24, 2008 by Ashley

4th grade math
A store clerk wants to stack 55 cans of tennis balls in a triangular display. How many cans would be in the bottom row?
Sunday, February 10, 2008 by Will

4th grade science
There are three methods of heat transfer, radiation,covection, and conduction. I need to know an example of each.
Tuesday, October 2, 2007 by hunter

4th grade math
How do I write an expression? Example:John starts with 37 marbles. He gives one marble to all the kids on his ball team and one to each of his 2 brothers. Please explain how I do this.
Monday, October 1, 2007 by hunter

vocabulary 4th grade
How can I make 2 sentences using both meanings of the word trap. I already know how to use it like in trapping an animal. But I can't think of a way to use it meaning something else.
Tuesday, September 25, 2007 by hunter

algebra
In a G.P, the product of the 2nd and 4th term is double the 5th term, and the sum of first 4th term is 80. Find the G.P
Sunday, February 7, 2016 by Ayanyen kess

4th grade Number patterns
An artist is arranging tiles in rows to decorate a wall. Each new row has 2 fewer tiles than the row below it. If the first row has 23 tiles how many tiles will be in the 7th row?
Tuesday, December 15, 2015 by Evan W.

4th grade math
Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. what is her profit??
Wednesday, November 18, 2015 by Kyle

math 4th grade
Anna has 32 red beads, 16 blue beads, and 8 green beads. She wants to put an equal number of each kind of bead on necklaces she is making. How many of each kind of beads can Anna put on each necklace? Can anyone explain this clearly.
Tuesday, October 6, 2015 by kk

kumasi polytechnic
In A.P the difference between the 8th term and 4th term is 20,and the 8th term is one and half times the 4th term.Find the common difference, and the first term.
Thursday, September 24, 2015 by adjei

Math
If I have a random stack of 5 quarters, the 1st 3 quarters are heads. What is the probability the the 4th quarter would be another head What is the probability the the 4th quarter would be a tail Is there a way to show the probability or odds that you would continue to keep ...
Wednesday, September 23, 2015 by Jeff

algebra
An “A” is considered 4.0, a “B” is 3.0, a “C” is 2.0, a “D” is 1.0, and an “F” is 0. In your first semester you received the following grades. Calculate your grade point average English = credits 3.0 Grade = C Biology = credits...
Tuesday, September 22, 2015 by Kristen

english
what is the root word for release? what is the prefix and how does the prefix change the meaning? It is driving me nuts.. the word is not re-lease(as re-rent) i think he root IS release.. 4th grade spelling homework. i think it is a mistake or wrong question, but if in case ...
Thursday, September 17, 2015 by edina

src
the 4th term of an arithmetic progression is 27 and the sum of the 1st and 4th term is 42. What is the third term
Sunday, July 26, 2015 by samad

math
I have a question I would really appreciate the answer. If 15% of my grade is 74% and 96 is 15% of my grade and 40% of my grade is a 60.5% without the final counting for 30% what is my grade? Please help thank you.
Friday, June 26, 2015 by kim

4th grade Science (Please Help!)
Bowl A and Bowl B are filled with the same amount of water. Bowl A is covered in plastic wrap. Both bowls are left on a counter. The water level is checked in both bowls after 1 week. What is the hypothesis? Please HELP!
Sunday, May 24, 2015 by Yellow

4th Grade Math
The ratio of the number of dogs to the number of cats at an animal shelter is 5:4, if there is a total of 153 cats and dogs, how many cats are in the shelter
Wednesday, May 20, 2015 by Sandy

4th grade math
The drill team is selling cookies to raise money. It costs .78$ to make each cookie. They sell them for $1.50 each. If they sell 253 cookies, how much profit will they make? Do I have to subtract the .78 from 1.50 then multiply that answer by 253? Or do i forget about the $1....
Tuesday, March 24, 2015 by reid

4th grade math
What is the fomula to figure out the reasoning to this question? "Kurt cut pizzas into wedges measuring 40 degrees. If each person eats one piece of pizza, how many people could he feed with two whole pizzas?
Wednesday, March 18, 2015 by Anonymous

math 4th grade
Lance wants to find the total length of 3 boards. He uses the expression 3 1/2 + (2+ 4 1/2). How can Lance rewrite the expression using both the Associative and Commutative Properties of Addition?
Wednesday, February 4, 2015 by isaac

4th grade math
There are 12 seats in the school auditorium. There are 7 seats in each row. There are 70 people seated, filling up full rows of seats. How many rows are empty?
Monday, February 2, 2015 by Ali

4th grade math
Ursula bought 9 dozen gauze pads for the health office. The gauze pads were divided equally into 4 boxes. How many gauze pads are in each box?
Monday, February 2, 2015 by Ali

4th grade math fraction
Ashley bought 4 packages of juice boxes. There are 6 juice boxes in each package. She gave 2 juice boxes to each of 3 friends. How many juice boxes does Ashley have left?
Monday, February 2, 2015 by Ali

4th grade math
A park guide plans the swan boat rides for 40 people. Each boat can carry 6 people at a time. What is the best way to interpret the remainder of 40/6 in this situation so that everyone gets a ride? How do I show the work?
Sunday, February 1, 2015 by Ali

4th grade math
There are 112 seats in the school auditorium. There are 7 seats in each row. There are 70 people seated, filling up full rows of seats. How many rows are empty? We added and got 189 then divided by 3. But it doesn't look correct. How do we show the work?
Sunday, February 1, 2015 by Ali

4th grade math
The school choir has 48 singers with high voices, 53 singers with middle voices, and 39 singers with low voices. the singers stand in 4 equal rows at concerts. How many singers are in each row? How do I show my work for this?
Sunday, February 1, 2015 by Ali

math 4th grade
llene is making smoothies. The recipe calls for1 1/4 cups of strawberries. How many cups of strawberries, written as a fraction greater than one, are used in the recipe?
Tuesday, January 27, 2015 by Anonymous

4th grade math
A frog made 3 jumps. The first was 12 5/6 inches. The second jump was 8 3/6 inches. The third jump was 15 1/6 inches. What was the total distance the frog jumped?
Sunday, January 25, 2015 by Anonymous

Health 4th grade
When choosing a snack it is important to select a food that contains a large amount of these essential nutrients in comparison to the caloric value of the food. A.vitamins/nutrients B.vitamins/minerals C.vitamins/proteins D.vitamins/vegetables My answer:A
Tuesday, December 9, 2014 by Anonymous

math
The 3rd term of a geometric progression is nine times the 1st term.if the 2nd term is one twenty fourth the 5th term.find the 4th term.(there is a mistake in the 2nd to the last statement.help locate the mistake{final answer 4th term =48).i solved to this extent.ar^2=9 r=3.
Friday, November 28, 2014 by james

math
Jill's fish weighs 8 times as much as her parakeet. Together, the pets weigh 63. How much does the fish weigh? This is 4th grade .
Tuesday, October 28, 2014 by taleyah

4th Grade math
Sonia has 3 bracelets. She wears them all at the same time but in different order each day. How many different bracelet combinations does sonia have to choose from.
Wednesday, October 22, 2014 by beckyky

4th grade math
mrs jacksin bought 6 gallons of juice for a party. each gallon has 16 cups. if 3 cups of juice were left over, how many cups did people drink at the party? Please help
Wednesday, October 15, 2014 by Stacy

math
Riding on a school bus are 20 students in 9th grade, 10 in 10th grade, 9 in 11th grade, and 7 in 12th grade. Approximately what percentage of the students on the bus are in 9th grade?
Monday, October 6, 2014 by jenna

math
83 3rd graders 115 4th graders 150th graders all the 5th graders will be on one side and all the 4th graders will be on the other side the 3rd graders will be split up so that the two sides will have equal number of student how many 4th graders ?how many 3rd graders will be ...
Tuesday, September 30, 2014 by dexter

math (4th grade)
june made a DESIGN with 6 equal tiles.One tile is yellow, 2 tiles are blue,and 3 tiles are purple.What fraction of the tiles are yellow or purple?
Tuesday, August 26, 2014 by Anonymous

4th Grade Math
Mickey Mouse love cheese. He had 24 wedges of cheese. 3/4 of the wedges were cheddar and the other wedges were gouda. How many wedges were cheddar?
Thursday, May 1, 2014 by A. Troy

4th Grade Math
Maggie Ordered 3 pizzas. Each pizza had 6 slices each. 5/6 of the pizza had mushrooms on it. How many pieces had mushrooms?
Thursday, May 1, 2014 by A. Troy

4th grade math
kayla bought a bag of grapefruit. each morning for 5 days she and her father each ate one half of a grapefruit. her mother ate 3 halves total in that time. how much grapefruit did they eat altogether? write your answer as an improper fraction and as a mixed number.
Tuesday, March 18, 2014 by Mythreyee

4th grade math
In the school walkathon, Bev walked 2 1/5 miles, Dennis walked 3 2/10 miles, and Natalie walked 2 3/5 miles. what was the total distance they walked. write your answer as a whole number and as an improper fraction.
Tuesday, March 18, 2014 by Mythreyee

4th grade math
Need help with this problem. Suppose you arrange 48 counters into groups. The first group has 3 counters. Each group after that has 2 more counters than the group before. How many groups do you need to make to use all 48 counters?
Friday, March 7, 2014 by Carnoly

4th grade math
Billy shaded 6/8 of a circle. mary shaded 15/16 of congruent circle. who shaded more. how do you know
Tuesday, March 4, 2014 by mythreyee

math
I'm in 4th grade this is my problem samantha has 14 yards of ribbon.she wraps 12 presents and uses 5/6 yard of ribbon to decorate each present.the total amount of ribbon she used is modeled in the diagram below
Tuesday, February 18, 2014 by kahiem

4th grade math
write a multiplication sentence with the greatest possible product using the digits 1, 2, 6, and 8 once. then write sentence with the least possible product
Tuesday, February 11, 2014 by ranganathan

4th grade math
Grace also bought 2 lengths of ribbon to trim a picture frame. one length was 18 inches. the sum of both lengths was 4 feet. what ws the length of the second piece of the ribbon
Tuesday, February 11, 2014 by mythreyee

4th grade math
Grace wants to put a wallpaper border around the top of the room. Each roll of the wallpaper border is 120 inches long. how many roll will she need.
Tuesday, February 11, 2014 by mythreyee

4th grade math
A granola bar weighs 30 g. 100 granola bars are in a shipping carton. how many kilograms do a dozen shipping cartons weigh?
Monday, February 10, 2014 by mythreyee

4th grade math
A box of hot cocoa packets has 30 grams of hot cocoa mix. how many boxes of mix can be made from 6 kilograms of hot cocoa mix
Monday, February 10, 2014 by mythreyee

4th grade math
When the sale ended, there were 10 hardcover books, 26 paperback books and 6 CDs that didn't sell. The students decided to donate them to 3 area children hospital. If the items were divided equally, how many books and CDs will each hospital receive?
Thursday, January 9, 2014 by mythreyee

4th grade math
Marcia collected a number of used DVDs for teh sale. There were 12 action movies, 7 comedies, and 8 animated films. she decided to put them on sale at 3 for $5. how many groups of 3 DVDs went on sale? How much money did they bring in?
Thursday, January 9, 2014 by mythreyee

4th grade math
there were 106 paperbacks books on sale. Benita came up with a good way to sell them. she placed 10 books each in bags and sold each bag for $2. How many bags of books did she make and how many books were left over?
Thursday, January 9, 2014 by mythreyee

4th grade math
Bobby read 20 pages of a book one week. he read 3 times as many pages the following week. how many pages did be read in the 2 weeks
Thursday, January 9, 2014 by mythreyee

4th grade math
it takes jupiter 12 years to orbit the sun. how many days does it take jupiter to orbit the sun?. add 3 days for leap years
Thursday, December 19, 2013 by mythreyee

4th grade math
an artist is arranging tiles in rows to decorate a wall each new row has 2 fewer tiles than the row below it.if the first row has 23 tiles,how many tiles will be in the seventh row
Monday, November 18, 2013 by kineda

4th grade math
laura is 2 inches taller than rebecca. maxine is 4 inches taller than rebecca. the total height for the three girls is 150 inches. how tall is rebecca
Thursday, November 14, 2013 by mythreyee

4th grade math
Emma seems M movies in 3 weeks. what is an expressions for the number of movies emma sees in 12 weeks.
Tuesday, November 12, 2013 by mythreyee

4th grade math
max has 5 more than twice as many cookies as chris. write an expression that shows the number of cookies max has if chris has C cookies.
Tuesday, November 12, 2013 by mythreyee

4th grade math
Joshua has 3 quarters. alex has 10 more than 2 times as many quarters as joshua. write an expression for how many quarters alex has?
Tuesday, November 12, 2013 by mythreyee

4th grade math
If A is 5 less than B, B is 2 more than C and C is 3 less than D. How much more or less is A than D.
Thursday, November 7, 2013 by mythreyee

4th grade math
If A is less than B, B is 2 more than C and C is 3 less than D. How much more or less is A than D.
Thursday, November 7, 2013 by mythreyee

4th grade math
brendan has 75 stamps in his collection. he puts 8 stamps on each page in his album. how many more stamps does he need to fill 10 pages with no stamps left over
Wednesday, October 16, 2013 by mythreyee

4th grade math
kareem put 5 carrot sticks on each of 8 plates. he had 4 carrot sticks left over. how many carrot sticks does he have
Wednesday, October 16, 2013 by mythreyee

Math
My nephew is in the 4th grade and asked me to help him answer this question: Two 6 digit numbers have three 8's and three 7's. no two digits are the same. write the numbers in standard form. and i am not sure how to solve it.
Tuesday, September 24, 2013 by Angelica Almanza

4th grade math
the tallest mountain in california is Mt. whitney. it is 14,491 feet tall. what is the height of mt. whitney rounded to the nearest hundred. the nearest thousand
Tuesday, September 10, 2013 by mythreyee

4th grade math
David asked the park ranger how old she was. she said when you round my age to the nearest 10, its 30. what is the youngest age the ranger can be? what is the oldest?
Tuesday, September 10, 2013 by mythreyee

4th grade math
round to the value of the underlined digit. 1. 6,820 8 is underlined 2. 714,396,283 6 is underlined 3. 85,026,288 2 is underlined after 0.
Tuesday, September 10, 2013 by mythreyee

math 4th grade
the land area of a country with 20 people per square kilomoter or the land area of a country that measures 500,000 square kilometers can anyone explain how to do this
Wednesday, June 26, 2013 by daniel

math 4th grade
the land area of a country with 20 people per square kilomoter or the land area of a country that measures 500,000 square kilometers can anyone explain how to do this
Wednesday, June 26, 2013 by daniel

math 4th grade
the land area of a country with 20 people per square kilomoter or the land area of a country that measures 500,000 square kilometers can anyone explain how to do this
Wednesday, June 26, 2013 by daniel

4th grade math
Hi! This question says Joe is thinking of o function machine.He says that the output is 12 if the input is 4.what are 2 rules that he could be thinking of for his function machine?( I would really be grateful if you helped me) ;)thanks
Tuesday, May 14, 2013 by Lexie

4th grade math
Bryan is putting fencing around his new rectangular vegetable garden. He uses 140ft of fencing material. How wide is the garden? Ther is a rectangular diagram that shows the bottom number is 40ft
Monday, May 6, 2013 by Charisse

4th grade math
So far John has run 1/4 of the way to school and walked 3/8 of the way. what fraction of the distance to school does John have left.
Tuesday, April 30, 2013 by marsha

4th grade math
brian cut an extra large round pizza into 12 pieces. 7 of the pieces were eaten. what angle measure of pizza is left?
Tuesday, April 16, 2013 by Jordyn

4th grade math
a circle is divided into 18 equal parts. how many degrees is the angle for each part? how many degrees is the angle for 5 parts?
Tuesday, April 16, 2013 by Anonymous

statistics
The grades on the final examination given in a large organic chemistry class are normally distributed with a mean of 72 and a standard deviation of 8. The instructor of this class wants to assign an “A” grade to the top 10% of the scores, a “B” grade to the...
Sunday, March 24, 2013 by Sarah

4th grade Algebra
What is another way to write the expression 44n? What is another way to write the expression 44 divided by n?
Wednesday, March 6, 2013 by jared

4th grade word problems
if tiles at a store cost .$20 for a 1"x1" square and $.30 for 1"X2" rectangle what would be the cheapest way to buy tiles to make a tiled square 3 inches on each side.
Thursday, January 24, 2013 by Reid

5-6th grade Math
Follow instructions: 1) Write the word SOLAR. 2) Add the 5th letter of the alphabetto the right of the last letter from the left. 3) Remove the 19th letter of the alphabet and replace them with the 14th letter of the Alphabet. 4) Remove all vowels EXCEPT the 2nd vowel of the ...
Wednesday, January 23, 2013 by Meredith

Python programming
1,000 students took an online course. 1/4th of them were from Africa, 1/4th from Europe , 1/4th from South America, and 1/4th from Asia. At the end of the course, the instructor observed that of the top 100 grades, 30 belonged to students from a single geographical area. He ...
Sunday, January 13, 2013 by Anonymous

4th grade math
How do you explain how the product of 16 times 34 is like the product of 6 times 34 plus 10 times 34
Wednesday, December 19, 2012 by ashley

math
A Caribbean cruise is offered if the average quarterly sales for just the 3rd and 4th quarters is $120,000, what is the 4th quarter? How do you divide two quarters to get the average? Thank you in advance. Edna
Tuesday, December 4, 2012 by Edna

science
please help me i am in 4th grade and i need help on my science project. my science project is, is smiling contagious and i have no idea what to do for research and data
Sunday, November 25, 2012 by kaylee

Writing
Help me please! My daughter is failing in the 4th grade with her writing. How can I help her improve her writing skills? She doesn't grasp what she reads fully because her writing doesn't match with what she reads. asahe leaves out crucial information and her spelling ...
Sunday, November 11, 2012 by Yolan

4th grade algebra
Christina has 1 less than 3 times as many bottles of nail polish as her sister, Lucia. They have a total of 25 bottles. How many more bottles does Christina have than Lucia?
Wednesday, October 17, 2012 by stephanie

math
not a Q but wanted to say tks for help last nite. I'm 9 & live w/ my two 10y/o nephews AND we are in the same 4th grade class. We needed help and we all wanted a chance to post on this awesome site, so tks a bunch for helping! Even though our papers were marked wrong on ...
Thursday, September 27, 2012 by 4th grade nightmare!

4th grade math
it is a three digit whose ten digit is 3 its hundred digit is 4 more than its one digit, which is an odd number less than 5 no two digits are the same I need help on how to do this. too many years for mommy
Monday, September 3, 2012 by daniel's mom

4th grade math
3. Writing to Explain Use rounding to estimate the product 13 ! 9. Then, use compatible numbers to find the actual answer. If Alison was rounding to find how much 13 books that were $9 apiece cost, would she get a good estimate? Explain
Wednesday, August 29, 2012 by Paulette

algebra
Tony went to the racetrack with $80. He won $15 on the 1st race, lost $12 on the 2nd, lost $6 on the 3rd and won $8 on the 4th. How much money did he have after the 4th race.
Tuesday, August 28, 2012 by robin

c++
Write a program that asks the user to input a grade that he or she received on an exam. The grade is an integer from 0 to 100 inclusive. The program should convert the numeric grade into the equivalent letter grade. Do the conversion by using a function Letter_Grade () that ...
Friday, May 18, 2012 by jermaine

4th grade limericks
can you please check this for me: there once was a cat named rainbow, so fat and colorful, she loved to catch mice to eat, on her big fat feet, and she's a cat who likes to tip-toe.
Monday, April 30, 2012 by Celest

Algebra
I am not understanding these kinds of problems: I cannot simplify with understanding. 7 times the 4th root of m^3 plus 9 times the 4th root of 256m^3.
Thursday, April 19, 2012 by Taurus

4th grade fractions
come up with 1 fraction up to 99 that has 2 different prime numbers that can work. For example: 20/30 the prime numbers there are 2 and 5. 20 divided by 2. 30 divided by 2. then it would be 10/15. then you do 10 divided by 5. 15 divided by 5. then it would be 2/3.
Tuesday, March 20, 2012 by Celest

4th grade math
a jar contains 4 blue marbles and 1 yellow marble. If Carol picks one marble without looking, what is the probability that she will pick a blue marble? a 1 out 5 b 1 out of 4 c 3 out of 4 d not here
Wednesday, March 7, 2012 by Shantana

  1. Pages:
  2. <<Prev
  3. 1
  4. 2
  5. 3
  6. 4
  7. 5
  8. 6
  9. 7
  10. 8
  11. 9
  12. 10
  13. 11
  14. 12
  15. 13
  16. 14
  17. 15
  18. Next>>